Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze

Dzieci i młodzież od zawsze były związane z funkcjonowaniem naszej Jednostki i dla nich nasze bramy zawsze stały otworem. Efektem obecności młodzieży jest wielu obecnych członków, którzy przy dźwięku syreny spoglądali na smugę dymu ciągnącą się za ruszającym Starem. Dzięki temu przy każdych zawodach mogliśmy szczycić się reprezentantami w każdej grupie wiekowej.

27 maja 2022 roku Zarząd OSP podjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia regulaminu organizacyjnego Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej funkcjonującej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Świętej wraz z listą 20 uczestników MDP którzy wzięli udział w letnim obozie strażackim zorganizowanym na bazie naszej OSP.

Organizacja MDP

MDP jest powołana w celu szerszego zainteresowania dzieci i młodzieży działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

Efektem spotkań są m. in. podnoszenie wiedzy i umiejętności w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej, propagowanie przepisów przeciwpożarowych w środowisku i rozwijanie sprawności fizycznej członków poprzez uprawianie różnych dyscyplin sportowych i turystyki czy organizowanie działalności kulturalno-oświatowej i historycznej w środowisku.

Zbiórki dla MDP organizowane są przeważnie w niedzielę w godzinach 12:00-14:00 z częstotliwością zależną od dostępności kadry. Informacja o zbiórkach zostaje wcześniej podana do informacji za pośrednictwem grup tematycznych za pośrednictwem Messengera dla członków MDP, rodziców członków a także za pośrednictwem strony internetowej.

Członkiem MDP mogą być dziewczęta i chłopcy w wieku do 18 lat za pisemną zgodą rodziców lub prawnych opiekunów wyrażaną na druku załączonym do niniejszej informacji. Dla członków poniżej 10 roku życia preferujemy obecność rodzica/opiekuna w trakcie zajęć w celu pomocy przy wykonywaniu zadań.

Obóz strażacki Święta 2022

W dniach 1-10.07.2022 r. na bazie Szkoły Podstawowej w Świętej i Domu Strażaka w Świętej zorganizowaliśmy naszym podopiecznym obóz strażacki. W rytm szkolenia podstawowego członków MDP poznawaliśmy m.in. sprzęt i wyposażenie pożarnicze, zasady odpowiedniego i bezpiecznego postępowania czy zasady musztry. Odwiedziliśmy wiele miejsc jak Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą w Złotowie i OSP w Blękwicie i Radawnicy, Szpitalny Oddział Ratunkowy, Stanicę Harcerską w Podgajach, zieloną klasę i okolice Nadleśnictwa Złotów. Gościliśmy funkcjonariuszy złotowskiej policji oraz pracowników PSSE. Bawiliśmy się w wałeckim Centrum Nauk Lokalnych, na terenie parku linowego w Rudnicy oraz na dmuchańcu na terenie amfiteatru. Całość w miłej rodzinnej atmosferze stworzonej przez całą naszą społeczność.

Należy wyróżnić i podziękować osobom i instytucjom, dzięki którym udało nam się dopiąć szczegóły i ogóły naszego przedsięwzięcia. Podziękowania kierujemy do: Rodziców a zarazem naszych Strażaków wraz z Prezesem OSP, którzy poświęcili sporo czasu i dużo sił na przygotowanie, przeprowadzenie oraz udoskonalanie obozu, dla Wójta Gminy Złotów wraz z pracownikami Urzędu za współfinansowanie obozu i wsparcie przy jego organizacji, Dyrektora i Pracowników Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Świętej za zapewnienie nam świetnych warunków do edukacji i ćwiczeń, Fabryka Dobrego Smaku – Robert Bagniewski i Licencjonowany Przewóz Osób „Grzegorz” za zabezpieczenie logistyczne naszego przedsięwzięcia. Jeszcze raz serdecznie D Z I Ę K U J E M Y ! ! !